Farming: Latest results from Dungarvan Mart

Special entry of 12 organic Limousin cattle this Monday, October 5
Farming: Latest results from Dungarvan Mart

All animals presenting for sale must be in test and have two tags.

The following are the latest results from Dungarvan Mart on Monday, September 28: 

WANTED 

There is exceptionally high demand and excellent prices being paid for all types of cows, bullocks and heifers in the mart's sales rings at present.  

They are also experiencing enquiries about dairy stock. If you are considering buying or selling, please contact Kevin on 087 2268392. 

COWS

  • 1X AAX, 2022 born, 600kg, €1,940 (€3.23/kg).
  • 1X SHX, 2022 born, 640kg, €2,010 (€3.14/kg).
  • 1X FR, 2023 born, 710kg, €2,070 (€2.91/kg).
  • 1X FR, 2018 born, 620kg, €1,770 (€2.85/kg).
  • 1X FR, 2023 born, 470kg, €1,300 (€2.77/kg).
  • 1X JEX, 2023 born, 535kg, €1,540 (€2.88/kg).

BULLOCKS 

  • 8X CHX, 18 months, 483kg, €2,260 (€4.68/kg).
  • 6X SIX, 17 months, 390kg, €1,770 (€4.54/kg).
  • 2X FR, 18 months, 378kg, €1,480 (€3.91/kg).
  • 9X AAX, 31 months, 683kg, €2,520 (€3.69/kg).
  • 2X HEX, 15 months, 380kg, €1,670 (€4.39/kg).
  • 3X LMX, 18 months, 483kg, €2,100 (€4.35/kg).
  • 9X FR, 20 months, 439kg, €1,650 (€3.76/kg).

HEIFERS 

  • 4X LMX, 18 months, 452kg, €1,920 (€4.25/kg).
  • 2X SAX, 18 months, 375kg, €1,540 (€4.11/kg).
  • 3X AAX, 19 months, 376kg, €1,510 (€4.02/kg).
  • 2X CHX, 19 months, 525kg, €2,020 (€3.85/kg).
  • 4X LMX, 18 months, 378kg, €1,600 (€4.23/kg).

WEANLING SALE, SEPTEMBER 24 

BULLS 

  • 6X AAX, 3 months, 139kg, €710 (€5.11/kg).
  • 4X HEX, 6 months, 170kg, €810 (€4.76/kg).
  • 5X AAX, 6 months, 165kg, €780 (€4.73/kg).
  • 1X LMX, 10 months, 300kg, €1,410 (€4.70/kg).

HEIFERS 

  • 5X CHX, 7 months, 193kg, €860 (€4.46/kg).
  • 2X AAX, 6 months, 130kg, €570 (€4.38/kg).
  • 8X AAX, 5 months, 160kg, €740 (€4.62/kg).
  • 2X HEX, 1 month, 110kg, €480 (€4.36/kg).

UPCOMING SALES 

The next Weanling Sale at Dungarvan Mart is the Annual Weanling Show and Sale and it will take place on Thursday, October 8. Large numbers of enquiries have been received for all types of weanlings. If you have weanlings to sell, enter now on 058 41611 or 087 2268392. Intake opens at 8am and the sale starts at 11.30am.

SPECIAL ENTRY NEXT MONDAY - ORGANIC CATTLE 

Special entry of 12 organic Lim. cattle next Monday, October 5. Suckler-bred, 2025-born, comprising a mixture of six bullocks and six heifers from a local supplier.

DEPARTMENT REGULATIONS 

All animals presenting for sale must be in test and have two tags. Calves must be 11 days or over, have a BVD test and, if over 42 days, must be TB tested.

All cows in yearly TB test can continue to be sold at the mart.

SHEEP COLLECTION 

Dungarvan Mart holds regular sheep collections with prices available on a Monday. If you wish to be added to the texting service for these collections, please contact the mart on 058 41611. The next sheep collection will be on Tuesday, October 13, with prices available on October 12.

CALF SALES 

Calf sales are now on Mondays and they will be sold in Ring 2 at 10.30am before the main cattle sale. Intake opens at 8am. All calves must be 11 days old and have two tags. Calves over 42 days must be TB tested. Calves will be weighed before sale. 

View and bid online at livestock-live.com

More in this section

Waterford News and Star